Kredyt hipoteczny

Z Kredytopedia
Salomon Finance Logo.jpg

Kredyt hipoteczny - jest to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości (najcześciej na nieruchomości kredytowanej).

Z definicji kredyt hipoteczny udzielany jest wyłącznie gdy zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości z rynku wtórnego, w odróżnieniu do kredytu budowlano-hipotecznego, który dotyczy nieruchomości na rynku pierwotnym (budowa lub deweloper). Celem dominującym jest finansowanie zakupu nieruchomości, oraz refinansowanie wcześniej poniesionych nakładów.

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się wysoką wartością, oraz długim okresem kredytowania (nawet do 50 lat). Oprocentowanie jest relatywnie niskie, a ostatecznym, prawnym zabezpieczeniem tego rodzaju kredytu musi być hipoteka na nieruchomości, ze względu na duże ryzyko, z jakim wiąże się udzielanie kredytu hipotecznego.

Odmianą kredytu hipotecznego jest kredyt budowlano-hipoteczny, który może być przeznaczony między innymi na finansowanie budowy nieruchomości budynkowej lub finansowanie zamiaru nabycia nieruchomości mieszkaniowej u dewelopera. Kredyt ten składa się z dwóch faz – budowlanej, trwającej maksymalnie 36 miesięcy, obarczonej wysokim ryzykiem, ze względu na zagrożenie nie doprowadzenia budowy do końca, oraz hipotecznej, której charakterystyka została przedstawiona powyżej.